2010/10/24

Jak jsem ztratil 20 000 a ještě za to dostal pokutu

Pohyb je prý zdravý. Vy kteří mne znáte možná víte, že jsem si oblíbil pohyb běžmo po městě a za městem. Praktikuji to už přes 3 roky - nasadím sluchátka s nějakým mluveným slovem jako jsou Java czpodcasty nebo Toulky českou minulostí z ČRO Brno, vezmu lítačku na MHD s nějakou tou 50ti korunou a vyrazím. Ze začátku to bylo tak, že jsem prostě běžel a pokud se mi ulice nebo cesta kterou jsem míjel z nějakého iracionálního důvodu zalíbila, tak jsem tam prostě odbočil pokračoval po ní. V Praze je možné si něco takového dovolit, protože skoro odkudkoli jede každou chvíli nějaké MHD, takže i kdybyste po hodince nebo hodince a půl (moje obvyklá dávečka) už vůbec nemohli, vždy se nějak dostanete domů.

Postupem času jsem cca 10km okruh okolo mého domova měl natolik prozkoumané, že mne běhání přestávalo bavit. Tehdy jsem začal jezdit před vyběhnutím náhodně MHD. Přišel jsem na zastávku a podle toho co první jelo tak jsem se někam popovezl. Zafungovalo to nádherně a dovolím si říct, že dnes již není v Praze čtvrť kudy bych někdy neběžel. Člověk tak přestal vnímat Prahu jen jako sadu nástupních a výstupních zastávek, ale jako prostor kde každý kout skrývá nějaký nádherný pohled nebo dokonce výhled. Navíc jsem díky běhání zůstal v obraze co se technologií týká a nebo jsem se přivzdělal něčemu z historie. A pak - běhání je prostě návyková droga. Tedy ne jen běhání - platí to obecně o pohybu a je celkem jedno jak ho praktikujete :)

Někde jsem četl, že aerobním pohybu se uvolňují nějaké látky na které si tělo zvykne a dělá to člověku dobře. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit. No a teď jsem se přesunul do Budapešti a abych s tím prozkoumáváním města začal nanovo. Tím jak si pouštím zvukový podkres z mobilu, tak sebou mám i v něm vestavěný foťáček a když vidím něco fajn nebo zajímavého neodolám a už mám záznam na kartě.


Nazul jsem takhle jednou ve čtvrtek večer své sedmi mílové boty, natáhl na holé tělo své skoro gay elasťáčky a vyrazil do ulic. Ještě jsem se z prvního patra zase po schodech vrátil nahoru pro mikinu - přeci jen venku už takové horko nebude. Nepojedu výtahem když se jdu zapotit, no ne? Vybavil jsem si všechny ty řiditele co tu se mnou v tom luxusním hotelu bydlí a jezdí dolů do sklepní posilky výtahem. Dohopsal jsem dolů, pozdravil podezřele se culící slečnu v recepci (že bych vážně vypadal tak směšně?) a vyrazil směrem k Dunaji.

Postupně se z oprýskaných pavlačových domů stávali udržované pavlačové domy a ze špinavých ulic se stávali sem tam i parčíky. Nevím co mě táhlo zrovna k Parlamentu, ale najednou jsem poznal mezi domy známou nasvícenou siluetu a tak jsem se vydal tam. Kdybych jen věděl, že právě tady zhruba za týden skončí moje útrpná cesta za novým bytem. Udělal jsem pár obrázků a vydal se dál směrem kterým proudí Dunaj do moře. Ne že bych běžel po nábřeží, to ne - spíš jsem se díval kolem sebe, pozoroval lidičky proudící za zábavou a nechal si od Odvážných palců povídat o tom jaké že nové premiéry to pro nás - tedy spíše vás - distributoři připravili.


Občas jsem zkontroloval jestli u kapsičce nad zadkem vedle mobilu pořád ještě mám průkazku na MHD. Přeci jen jsem měl v plánu až skončím se stavit pro nějaký kebab k večeři a bohužel jsem neměl zrovna nic menšího než 5000 Ft bankovku, kterou jsem do pouzdra s lítačkou strčil. Proběhl jsem se po místní hlavní obchodní třídě a dostal se na rušnou (jak jinak) rozkopanou ulici. Když jsem na zeleného blikajícího panáčka (tady to znamená že už byste neměli vstupovat do vozovky, protože bude brzo červená) přeběhl na druhou stranu a propletl se zátarasy kolem rozkopané ulice stanul jsem před vchodem otevřeným do vnitrobloku nějakého domu. Připadal jsem si v tu chvíli tak trochu jako Alenka, která stojí před záhadnou norou ve které mizí mluvící králíci.

Nahlédl jsem dovnitř a nakonec jsem se odvážil dovnitř. Překvapilo mne jaký je tam klid oproti ruchu ulice. Téměř jako bych vkročil do úplně jiného světa. Chvíli jsem nasával tu atmosféru ostrůvku ticha uprostřed rušného velkoměsta. Štíty domů vzdouvající se jako vlny všude okolo. Z rozjímání mne vytrhla slečna, která se evidentně vracela domů a vrhala na mne velmi podezřívavé pohledy. Asi tu normálně mají jiné hosty než jsem já. Je pravda, že to tam docela divně smrdělo. Asi tak jako v podchodě na Florenci.

Vrátil jsem se zpět na ulici a pokračoval. U přenádherné mešity jsem opravdu zaváhal jestli mám fotit. Stál tu rendörség a prohlížel si mne se stejným výrazem jako ještě před chvílí ta dávka v průchodu. Nakonec jsem se rozhodl neprovokovat orgány a vyběhl foťák pro tentokrát nechal tam kde byl.

Uvědomil jsem si, že tady někde přeci je Simpla - takový chudší ale větší sourozenec pražského klubu Cross. Rozhodl jsem se že prozkouším svůj orientační smyl a zkusím ji najít. Ani to nakonec nebylo tak těžké. Matně jsem si pamatoval ulici jak jsem tam šel poprvé. Doběhl jsem tam, sáhnu pro mobil, udělám fotku a ze zvyku ceknu průkazku. Šok! Není tam! A kurva. Průkazka za 10 tisíc forintů v Čudu! Navíc tam byla 5000 bankovka na večeři! Do háje, do háje!

Zběžně se dívám kolem jestli mi nevypadla tady, ale je to dost nepravděpodobné. Při tom si uvědomuji že sem tam ještě měl permi na salsu za dalších bratru 6 tisíc Ft. Polévá mě střídavě horko (to asi jak jsou svaly zahřáté během) a chladem jak se lezavá zima dostává na mé zpocené tělo. Samozřejmě mě napadne jaký jsem to vůl! Vždyť mám přeci funkční mikinu, která má kapsičku na zip zevnitř jak dělanou na lítačku. V tu chvíli bych se studen nejraději propadl nejméně na úroveň dna Dunaje.

No nic - tady není, zkusím se vrátit po vlastních stopách do toho průchodu. Jsem si skoro úplně jistý, že mezi parlamentem a průchodem jsem ji několikrát kontroloval a po hmatu tam byla. Musel jsem ji ztratit tam. Proplétám se zpět zaplněnými ulicemi a dochází mi, že jestli jsem ji ztratil někde po cestě tak jsem bez šance ji znovu najít. Každý z těch lidí ji mohli najít a vesele se příští měsíc vozit zadarmo.

Doběhnu do průchodu, procházím každý centimetr smradlavé země, ale bezvýsledně. Asi tu průkazku našla ta socka co odsud před chvilkou mizela. Škoda. Příště musím běhat rychleji. Pro jistotu se ještě jednou vrátím k Simple a prohledám to tam. Samozřejmě bezvýsledně. 20 tisíc v čudu a dnes večer budu bez večeře. Než se vrátím do hotelu, tak bude většina restošek zavřená.

Marně vzpomínám jestli na průkazce jsou nějaké údaje které by mne identifikovali. Myslím že asi nejsou. Docela mne překvapilo, že ženská v okénku v metru po mě nechtěla ani jméno, natož adresu. Proč taky. Stačí ta fotka. Podle té mě ale poctivý nálezce v Budapešti asi nenajde. Počkat. Byla tam přeci ta permice na salsu! Tam moje jméno určitě bylo a byla tam i adresa té salsa školy. Teoreticky by to mohla najít třeba ta slečna co si mne podezřívavě prohlížela a někdy během víkendu zajít na Oktogon a nechat ji tam pro mne. S tou pěti tisícovkou se asi už neshledám, ale pořád by to aspoň byla tři čtvrtiny ztráty zpět. Říkám jaký by to byl krásný happyendík mého blog postu. Rozhodnuto - koupím si tří denní jízdenku a v pondělí večer tam zajdu a v nejhorším si pak koupím průkazku.

A tak se i stalo. A co myslíte bude mít tohle happyend? Hezky popořádku dámy a pánové. Jak jsem si usmyslel, tak jsem i udělal. V pátek ráno jsem vlezl do metra (historická linka, domorodci nazývaná "krátký vláček") a pokusil se koupit 72h lístek v automatu (který se kupodivu řekne jegy automat). Nejdřív jsem zkusil kreditku, ale vždy mi ji hned vyplivl s výrazem "co mi to sem cpeš, chlape?" Tak jsem zkusil bankovky, jenže tím že jsem přišel o tu pětitisícovku, nejnižší nominální hodnota jednoho papírku v mojí peněžence bylo deset tisíc.

Revizor (už jsem myslím psal, že tady stojí na každé stanici) se na mne přišel podívat co že mu to tam na peróně znásilňuji automat. Chvíli se na mě koukal, pak mi posuňky naznačil že jako kaput a nefunguje. Pak ale jeho tvrdé rysy kapku změkly a naznačil zakrytím si očí ať jedu jednu stanici na Oktogon, kde sedí baba v kukani a koupím lístek u ní. Ještě teď vidím jeho zdvižený prst a jak říká "Oktogon!".

Paní za okýnkem také moc nerozuměla co po ní vlastně chci, nejdřív mě nutila 7mi denní jízdenku (ono 72 v angličtině je přeci to samé jako 7mi denní, ne?), ale nakonec jsem v ruce slavnostně držel lístek za kýžených skoro 4 tisíce. Hmm, no taky jsem si mohl rovnou koupit tu měsíční. No co už.

V pondělí jsem zašel do salsa školy, ale jak jste jistě očekávali, tenhle zápis mít happyend nebude. Alespoň co se nalezení průkazky týče. Ale aspoň mi vystavili novou průkazku zdarma a nabídli mi, že ji tam můžu nechat když jsem takový popleta že ztrácím věci. Co naplat, v úterý zajdu si zařídit další měsíční průkazku. Ráno jsem se pokusil si přivstat. Nějak se to nepovedlo. Pojedu do práce tramvají. Tam jsem ještě revizory za 2 týdny nepotkal a večer než pojedu domů zajdu pěšky na nejbližší stanici metra. Cesta proběhla v pohodě, nikdo mne nekontroloval.

Jenže nebyl bych to já, abych si nezkomplikoval život, že? Zrovna tenhle týden jsem začal hodně intenzivně hledat byt a chtěl jsem vidět každý který aspoň trochu přicházel v úvahu. Tak se stalo, že večerní a ranní termíny byly už poněkud přeplněné a tak jsem si domluvil schůzku se svůdnou realitní makléřkou a stařičkým majitelem bytu na dobu oběda. Je to u Nyugati stanice - nasednu na dvojku a během max 20ti minut jsem tam. Vůbec mi v té chvíli nedošlo, že jsem aktuálně černý pasažér.

Jedu si tedy tou linkou která jede po nábřeží Dunaje (asi tak jako naše 17tka), kochám se výhledem na hrad a Citadelu a nejednou na jedné stanici přistoupí takový mladíček, holobrádek chtělo by se říct a nějak se podivně rozhlíží po tramvaji. Sotva se zavřou dveře, začne si nasazovat zelenou pásku. Že by nějaký nacionalista? Ale ne, takovou pásku přeci mají revizoři v metru. A kurva! Samozřejmě osloví nejprve mne. Vytáhnu chladnokrevně peněženku, udělám ksicht jako že jsem si právě uvědomil velkou nepříjemnost a snažím se mu vysvětlit, že lístek mám a že jsem si ho ale zapomněl v práci, protože ho mám v batohu. Zůstane chudák jako přimražený. Evidentně neví co má dělat. Chvilku mám pocit že mu exploduje hlava. Pořád má nekompromisní výraz sovětského vojáka z pomníku rudoarmějcům, ale začíná se mu lehce chvět brada.

Nakonec vychrlí anglicky: "Tři sta dvacet forintů!" Ujišťuji se, že jsem slyšel správně a už už mu podávám pětistovku, když tu se přižene taková stará zapšklá ženská, zřejmě jeho šéfová a začne se s ním o něčem hádat. Nerozumím ani slovu, ale domýšlím si že jí říká něco jako "To nemyslíš vážně, zase budem vypadat v zahraničí jako banda nelidů!" Ona mu odpovídá ve smyslu: "Vždyť to na tebe jen hraje, prostě se tě snaží obelhat."


Vybavuji si jak v průvodci psali 5 věcí, které jsou na Budapešti nejhorší na světě. Přístup revizorů v MHD byl hned na druhém místě za věčně rozkopanými ulicemi. Nakonec chlapec rozhodí rukama a odchází někam dozadu do tramvaje. Zapšklina mi něco asi pět minut vysvětluje maďarsky a za celou dobu řekne anglicky jen "Šest tisíc forintů!". Mezitím mi vypisuje pokutu. Neochotně ji podám onu desetitisícovou bankovku, kterou mi v pátek nevzal automat. Spolucestující na sedadle naproti mě nevěřícně kroutí hlavou a nakonec ji říká něco jako: "On vám nerozumí, paní!" - tuhle frázi jsem se už stihl naučit. Ona mu nekompromisně odpovídá, že prý rozumím úplně všemu a že jsem určitě ten největší zloduch na světě. Inu každý si nějak své činy musíme racionalizovat. Pravdou je, že zločinec a desperát v tomto případě skutečně jsem, ale kromě té poslední věty a toho kolik ji mám zaplatit nerozumím. Podle posuňku pochopím, že ji to mám podepsat. Ani se nebráním. Za blbost se prostě platí. To je zase moje racionalizace. Když revizoři vystoupím, všímám si že v úplně vzadu mají sebou policistu. Ještě, že jsem se s nima nezačal hádat. Ještě by mne vyhostili.

Na zastávce si pak kupuji dva jednoduché lístky a bez lístku už nejedu. Ten druhý pak použiji večer když jedu (kupodivu znovu na Nyugati) a tam si kupuji 30ti denní kupón a průkazku s fotkou. Musím předeslat, že Nyugati jako by vypadlo z oka naší Masaryčce a o bezdomovce v podchodu tu rozhodně není nouze. Zažiji další nepříjemný šok. Neopatrně položím peněženku na okénko jak hledám v batohu průkazkové fotky a fakturační adresu firmy, abych si kupón v rámci firemních benefitů mohl nechat proplatit. Najednou tam peněženka neleží. Doslova jsem v šoku. Vybavím si kreditku, a občanku která je v peněžence. Zoufale se rozhlížím, nejsem si vědom toho, že by se kolem mě někdo ochomejtl. Kapsáři jsou ale hodně šikovní. Paní za okénkem je asi na podobné situace zvyklá. Chladnokrevně přestane vypisovat průkazku a stvrzenku a sleduje co bude. Naštěstí peněženku nalézám v batohu. Reflexy vycvičené z Prahy asi zafungovaly a hodil jsem ji do batohu právě proto, aby ji někdo nečmajzl. Od té chvíle ji nedám z ruky a mačkám ji tak silně, že mi bělají klouby.

Alespoň nějaký happyend. Navíc jsem se od kolegů dozvěděl, že pokud na centrální kanceláři BKV prokáži, že jsem v době udělení pokuty měl platný lístek, vrátí mi polovinu pokuty. Ani to nemám moc daleko z hotelu. Dokonce je to v ulici, kde jsem málem pronajal původně byt. Hned v pondělí se tam stavím a vyřídím to.

2010/10/12

Jak jsem se srazil s maďarským nacionalistou

"Já jsem teď na Blaha Lujza tér, takže jestli na konečnou 6tky to trvá 15 minut, tak tam budu přesně v devět."

"Fajn, uvidíme se tam." prohlásil sebevědomě Dikobraz a přerušil hovor. Povzdechl jsem si. Takový krásný klubík jsem tu objevil na doporučení sličné slečny recepční z hotelu v domnění, že z plánované narozeninové párty australské studentky sešlo. Na pódiu zvučí nějaká teenejžerská kapela (podle programu že prý indie-rock) a v celém podniku jsou vyjma personálu jen asi 2 chlapci. Zbytek (cirka 30 hlav) jsou samé slečny. Některé si mě zvědavě prohlížejí. Budu je muset zklamat - z párty nejen že nesešlo ale prý jsem zvaný. No uvidíme jak to bude vypadat doopravdy.

Naposledy zaváhám když vidím úsměvy některých slečen vrhaných ledabyle mým směrem (že bych měl zase rozepatý poklopec? ale ne, ten jsem si přeci zapínal cestou do schodů) a opouštím tohle doupě pod střechou. Kapela už asi půl minuty zvučí kopák a pravidelné pomalé nárazy slyším ještě když vybíhám o 4 patra níž na ulici. Mám štěstí, akorát naskakuji do šestky a poprvé se tak vydávám na Buda stranu Dunaje.

Z tramvaje vystupuji přesně minutu před devátou. Netrpělivě se rozhlížím, ale Dikobraza nevidím. On bydlí někde nahoře v kopcích, takže by to teoreticky měl mít blíž, ale kdo ví. Nechám mu ještě pár minut. Mezitím pokukuji po okolo stojící mládeži. Evidentně na někoho čekají. Stejně jako já. Tramvaj tu nemá žádnou točnu jako v Čechách. Prostě tu jsou 2 koleje a výhybka a přijíždějící souprava vjede na tu aktuálně prázdnou kolej. Řidič neustále zavírá dveře - to asi aby mu nezačalo být zima. Je to ale sysifofská práce, protože neustále chodí noví a noví lidičkové a pořád některé otevírají. Po 10minutách však řidič nemilosrdně odjede a vzápětí přifrčí souprava nová.

Po pěti minutách to nevydržím a zavolám mému kamarádovi Ukrajinci - aha, jasně zdržel se. Bude tu tak za 10 minut. ETA jen 15 minut zpoždění. Když odjede už druhá tramvaj dá se do mě zima. Dikobraz přichází asi s 25minutovým zpožděním. To už se i načančaná slečna ve svetříku která tu čeká s onou partičkou pěkně klepe zimou. Asi chce aby jí někdo z jejích průvodců zahřál. Chudinka - těm klukům ještě teče mlíčko po bradě a na něco takového se prostě nezmůžou. No aspoň že plíny už nenosí. Možná.

Dikobraz mi sděluje, že PártyGirl před chvílí volal a že dorazí brzy. Hmm - na to že už tu měla být před půl hodinou to nezní jako příliš povzbuzující zpráva. Ona jediná z nás ovšem zná oslavenkyni - prý už asi týden - tak si to může dovolit.

Když se slečna dostaví, sděluje nám že má pořádnou kocovinu, protože včera byla nějaká slezina u ní doma. Jdeme do podzemní sámošky (zase ta vzpomínka na Petrohrad), kde dlouho vybírám co bych tak neznámé Australance koupil k narozeninám. Nakonec to vyhrává lahev Tokajského (měl jsem ho včera v jazz klubu a dle mého laického mínění je to jedno z nejlepších vín, které jsem kdy pil, což mi potvrzuje i právě dorazivší maďarský Srb, kamarád to PártyGirl) a limetkovou Becherovku. Nikdy jsem ji neměl, tak to aspoň bude správně paradoxní premiéra - Čech poprvé pije české pitivo v Maďarsku. Srb je nakonec asi ex-přítel PártyGirl, protože pořád opakuje lehce konverzačním tónem "I still love you!".

Ještě se zastavujeme u PártyGirl doma a cestou se dozvídáme historku jak do malého výtahu pro 4 osoby (takové ty rozvrzané co ještě možná jezdí v činžácích v Praze) narvali při stěhování nábytku tak asi do 70% jeho celkového objemu. V bytečku to vypadá kapku jako po párty, ale nám to nevadí a čekáme na další kamarádku, tentokrát Němku Silná.

Když dorazí, můžeme vyrazit a po pár metrech naši průvodci zjišťují, že vlastně nevědí kam. Připomene jim to nějaký tah kdy taky tak šli s nějakým jejich známým který jediný věděl kam, až na to že byl tak na mol, že nemohl mluvit, natož chodit. Tehdy to prý vyřešili tak, že řekli - tak třeba tenhle barák - a udělali si párty tam.

Tentokrát moderní technika nezklamala a nový telefonek PártyGirl přes facebook tajemství vyzradil. Vlastně jsem zrovna stáli u toho vchodu. Vchodu kde bylo asi miliarda tři sta tisíc zvonků. Jali jsme se je studovat, ale po chvíli někdo prohlásil "co třeba zazvonit třeba na tenhle", načež Silnější neváhala a udělala to. Jaké to překvapení, když nás zvonek pustil do domu. Prošli jsme secesní chodbou a rozevřel se nám pohled na pavlačový vnitroblok. Teď už mi bylo jasné jak to že tam je tolik zvonků.

Ještě menším výtahem jsme vyjeli do správného patra a už tu bylo uvítání ve dveřích. Pravda trochu trapné "... a vy dva jste vlastně od koho?" "My jsme kolegové tady PártyGirl." ona nás zapomněla nějak představit. Asi už stačila zapomenout naše jména.

Docela slušná partička zahraňáků - teda až na těch několik dosti mlčenlivých evidentně rodilých Maďarů. Kromě Australanky oslavenkyně a dvou jejích spolubydlících (pochopitelně také Australanek) tu je ještě Američanka z Kalifornie ("... já jsem v LA chvíli studovala") a potom dva asi čtyřicetiletí chlápci. Jeden s pořádnými fousy "bluudy canadian" a Australan "rodiče přišli z Maďarska a já jsem se vrátil před 6ti lety". A docela vzadu ve špičce (kuchyň je vlastně taková žehlička zevnitř) stojí páreček menšího klučíka, prý Brazilec a vzrůstem zhruba nastejno holčina s dlouhými rovnými vlasy. Dopouštím se jistého fau-pax když se ptám jestli tím jazykem kterým spolu tak živě diskutují je portugalština. Nevěřící zavrtění hlavy mi dopřává okusit pocitu jaký asi zažila jedna z Australanek když se mě nejistě zeptala, jakým jazykem se mluví v Čechách. Ti dva se spolu samozřejmě bavili španělsky a drobná slečna studující psychologii je z Argentiny.

Jaké je však moje překvapení když brýlatý Brazileček přidá k dobru, že maďarské "Egészségére!" - tedy na zdraví - se jako mávnutím kouzelného ... ehm ... promění při zkrácení dlouhé samohlásky na "my dick". Dozvídám se, že vlastně všichni zde přítomní mají někde v rodině maďarské předky a všichni se docela dobře domluví. Do Budapešti se prý moc jinak na výměnné programy moc nejezdí. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je slečna Silná, která tu studuje v němčině.

AustralankaVČerveném vykládá Brazilečkovi, že se dnes rozešla se svým klukem. "Aaaa, to je mi líto, nechceš třeba obejmout?" na to on.

"Ale ne, to bude dobré. Jen se dnes musím s někým vyspat" vyrazí mi dech " to většinou v takové situaci pomáhá." Nějak nemám co bych k tomu řekl a jsem moc rád, že se při tom nedívá na mě. Brazileček se snaží vykoktat nějakou odpověď, ale moc smysl to nedává.

V té chvíli přijdou ještě další Maďaři, ale naštěstí tihle na rozdíl od těch původních mluví anglicky. Obzvlášť jeden mi hned přijde povědomý a hned si uvědomím, že gesty, intonací a bodrým smíchem je to celý Lezec. Ta podobnost je až neuvěřitelná. Jen jeho předobraz nenosil korálky kolem krku. Možná. Poslední 2 roky jsem ho moc neviděl. Spolu s ním dorazí i Maďar z Rumunských Karpat. Velmi jednoduchou angličtinou mi vysvětluje jak se má skvěle protože pracuje v Londýně. Už 2 týdny. Hrozně nám Čechům prý závidí jaký skvělý kapitalizmus jsme si vybudovali. "Buznys - to je jak žít. Žádný tvrdá práce! V Rumunsku všichni tvrdá práce! Nic z toho. Buznys je vydělat bez práce!" Lehce se mi z toho zvedá žaludek - připomíná mi to začátek devadesátých let u nás a kapitány privatizace jako byl Kožený sro. Nejhorší na tom je, že tenhle chudák nejspíš v Londýně zametá ulice a je šťastný jak vyzrál na život.

Dávám se do řeči s Kanaďanem. Zrovna diskutuje maďarsky s PártyGirl. Zoufale se mu snaží něco vysvětlit a argumentuje seč může. Když se zeptá o čem se baví, Kanaďan mi vysvětlí, že se ji snaží přesvědčit o katastrofálních důsledcích Trianonu pro maďarský národ. PártyGirl mi říká: "Víš občas je pro nás rodilé Maďary příjemné slyšet jak jsou tihle exulanti strašně hrdí, ale někdy to dosti přehánějí..."

Kanaďan je už trochu přiopilý a začíná mi vysvětlovat jak je Maďarsko jiné než všechny ostatní národy v Evropě a podobné věci. Podotýkám že mi to přijde "trošičku jako nacionalizmus" a na to on, rodilý Kanaďan vypne prsa a zeptá se "trošičku? a proč proboha jako?". Někde okolo argumentu, že všechno zlo začalo atentátem na Ferdinanda se ztrácím. Nějak jsem hned nepochopil tu přímou spojitost atentátu s Hitlerem. Jistě, bez první světové a jejího výsledku v podobě nesplatitelných reparací by Hitler nejspíš v Německu takovou podporu nezískal, ale jak že to souvisí s Maďarskem? Chlapec se dostává do úzkých a reaguje na to zajímavě - začne pochlebovat PártyGirl: "No podívej se na tohle maďarské děvče - no není to nádhera?!" Snažím se ho trochu mírnit, přeci jen Business Conduct je Business Conduct a ona je vlastně moje kolegyně. Když ji začne líbat nejprve hřbet ruky a posléze i dlaň s prohlášením "Maďarští muži jsou jen otroky svých žen!" vzdávám to.

V tu chvíli se odkudsi z hlubin bytu vrátí Australanka s jedním fousatým Maďarem ve folklórně působící vestičce nejspíš od obleku. Na jejím výrazu očí je vidět, že za dnes skončenou láskou ji už smutno není. Postupně lidé odcházejí. Nejlepší víno je dopito, po Becherovce se jen zaprášilo a tak nejdříve jde pařit jinam slečna Silná, potom ji následují další až nás zbude asi polovina. PártyGirl už vůbec nediskutuje s Kanaďanem, ale spíše si tak vrkají. Najednou ji Kanaďan chytí do tanečního sevření a začne prozpěvovat nějaký maďarský popěvek. Vestička se s AustralankouVČerveném také přidá. Tanec by se dal popsat asi jako něco mezi českým folklórem a španělským paso de duble. Když začnou do rytmu silně podupávat podívám se na hodiny na stěně. Je půl čtvrté ráno. Tak schválně jak silné stěny tu jsou.

Po chvíli naštěstí přestanou a rozrušeni národním vědomím se baví všichni jen v maďarštině. Teď už jsme tu s Dikobrazem poslední dva kteří nerozumí a žádný anglicky mluvící ostrůvek kam se uchýlit nezbyl. Rozhoduji se rozloučit. "Jak pojedeš do hotelu?" ptá se starostlivě oslavenkyně. "Počítám že asi nočním autobusem." to stačí a tak jsem propuštěn. Nedá mi to abych ještě nepochválil párty "no snažili jsme se" dodává rozcuchaná ₍ach jaké to klišé) AustralankaVČerveném.

Mimochodem noční autobusy tu jezdí stejně spolehlivě jako v Praze. Jen jsou trochu špinavější, ale zase tu revizor v reflexní vestě stojí u vstupu a kontroluje průkazky a lístky. Centrální stanice je tady Blaha Lujza tér.

2010/10/11

Jak jsem se stal (skoro) bezdomovcem

Než jsem si stačil prolistovat palubní časopis MALEVu, ozvalo se cinknutí a zašuměná maďarština cestující upozornila že je na čase vypnout všechna elektronická udělátka neb budeme přistávat.

Za chvíli zhasla světla (málokdo si uvědomuje že je to proto aby byl v případě katastrofy vidět světelný pás k nouzovému východu) a už jsme se zhouply pod mraky a pod námi se začaly rýsovat souhvězdí dávající dohromady obrazy vysutých mostů a támhle dokonce na kopci hradu. Krásně se rýsovaly pravidelné ulice vybíhající téměř v dokonalé pravidelnosti z pomyslného středu ležícího na temném širokém pruhy kde jsem tušil Dunaj.

Čím jsme klesali níž rozeznával jsem již jednotlivé domy a o pár vteřin později již staré známé paneláky. Nakonec letadlo ztěžka dosedlo na ranvej a konečně mi došlo, že jsem tady - v zemi obývané od nepaměti huny, v Budapešti. Z letiště do hotelu to by byla úplně stejná procedůra jako jsem v Praze na letiště jel: busem (jen tady to není 119 ale 200E) potom přesedlat na metro a nakonec pár stanic tramvají. Chvíli jsem na letišti laboroval s automatem na lístky a nakonec koupil 24h jízdenku. Fajn bylo, že platit se dalo i kreditkou.

Autobus vypadal docela dýchavičně, ale aspoň to nebyl stařičký Ikarus. Na konečné  jsem vytáhl kufr nahoru do schodů, abych ho zase snesl dolů na perón. Trochu mě překvapilo, že trať je nekrytá. Za deště to tu musí být nastupování fajn. Když si to s nezaměnitelným hromobitím přišinul vlak zhostila se mě nostalgie a vzpomínky. Na lince M3 tu totiž stále jezdí staré neupravené sovětské vozy metra. Všechny ty detaily (kulatá homolovitá světla, specificky tvarované tyče na konci sedadel ...) mi připoměli dobu kdy takové soupravy jezdili ještě i po Praze. Také jsem si vybavil minuloroční zastávku v Petrohradě během dovolené. Občas jsem měl dokonce pocit, že ono "... dveře se zavírají!" říká zašuměný mužský hlas s ruským přízvukem.

Vystoupil jsem dokonce na správné zastávce (Ferenc kürút) a přesedlal na tramvaj č. 4 (nebo to byla možná 6tka - už nevím, až na 2 poslední stanice na Buda straně mají úplně stejnou trasu). Včera si jeden černoch v obleku evidentně žijící v anglii spletl tyhle tramvaje s metrem. Na celou tramvaj (což je sakra výkon) několikrát hlásil do svého fancy mobilu že už tam skoro je, že už jen jedna stanice metrem. Ani se mu ale nedivím. Tyhle tramvaje jsou totiž nejdelší na světě. Celá se dá projít, ale ještě se mi to nepovedlo. Většinou bývají dost narvané. Na délku mohou mít tak možná jako 3 vagony pražského metra. O něco delší než pražské "porsche" tramvaje.

Konečně jsem vystoupil na kýžené stanici, cvhíli se mota, protože jsem se porád nemohl zorientovat kterým vlastně směrem se vydat. Hned po opuštění tramvaje jsem zajásal neboť jsem uviděl velké logo banky Erste a vědom si toho, že z jejich bankomatů mě výběr tady stají jen 6Kč, jal jsem se vybírat nějaké dobné tisíce forintů pro strýčka příhodu. Mimochodem v cenách se tu člověk orientuje celkem v pohodě. Aby nám čechům maďaři usnadnili práci s převáděním na koruny, prostě zrušili halíře a tak místo nich přidali jednu nulu. Pravda, ten kurz je kapku jinak, ale kdo by se zabýval desetinami, že? Zkuste se někdy třeba v C&A podívat na tý 5ti měnové štítky s cenou a pochopíte.

Docela jsem se s tím kufrem přetěžkým kufrem natahal, než jsem konečně stanul před luxusně nasvíceným renovovaným domem v klidnější ulici. Hlavou mi při tom běhalo jak to měl ten ježíšek těžké chudák když se tahal s tím zhruba stejně těžkým křížem. Na mapě ten hotel vypadal o dost blíže. Proklatá funkce zoom! Docela mne pobavilo, když jsem poprvé pár dní dozadu zjistil, že než si najdu byt bude mi Firma platit bydlení v hotelu společnosti pro kterou jsem před 5ti lety (tehdy v roli part-time studentíka) konfiguroval servery. Moji techdejší kolegové sem dokonce párkrát jeli na služebku.

Vytáhl jsem kufr ještě těch pár posledních schodů a posadil se do pohodlného křesla naproti mladému recepčnímu s nechutně nagelovanými vlasy. Následoval lehký šok. Nejen že prý nemají mojí rezervaci v systému, navíc jsou již plně obsazeni. Zachoval jsem ale klid a děkoval jsem bohu, že jsem si nezapoměl vytisknout potvrzující email podepsaným někým z hotelu. Bohužel ani to nepomohlo. Někdo (a já to nebyl) prostě něco strašně zmrvil.

Nakonec mi recepční nabídl, že pro mě objedná taxi a zamluví mi pokoj v jiném pokoji. Byl jsem už tak utahaný (bylo už asi půl jedenácté), že jsem jim to odkýval. Hotel budu muset zaplatit pro zatím ze svého což při mé aktuálné lehce našponované finanční situaci (předchozí zaměstnavatel zaplatí o půl měsíce později) nebude legrace. Nebylo to naštěstí daleko. Taxikář se díval trochu nevrle - neuvědomil jsem si že 820 Ft není zase až tak vysoká částka a proplatit si ji tudíž asi nenechám.

Tady už mne naštěstí pryč neposlali a tak jsem se uložil ke své první noci v tomto v mnoha směrech tak známém a přeci tak záhadném městě.